JESTEŚMY NA FACEBOOKU!


PATRONAT MEDIALNY:
29.04.2010 - Ryszard Matuszewski nie żyje. Miał 96 lat.

 

 


 

Ryszard Matuszewski

Eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury francuskiej, autor podręczników szkolnych.

urodzony 18 sierpnia 1914 roku w Warszawie,
zmarł 29 kwietnia 2010 roku w Warszawie

Uczeń Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, szkolny kolega i przyjaciel Zdzisława Jeziorańskiego (Jana Nowaka-Jeziorańskiego) i Jana Kotta.

Współtwórca i współpracownik przedwojennego pisma międzyszkolnego "Kuźnia Młodych",gdzie kształtowały się Jego pierwsze pasje i przyjaźnie literackie.

W 1932 r. współzałożyciel z Janem Kottem i Włodzimierzem Pietrzakiem Klubu Artystycznego "S".Autor wierszy, artykułów i przekładów, publikowanych w "Okolicy Poetów", "Pionie" i "Skamandrze".

Podczas II wojny światowej uczestnik kampanii wrześniowej,następnie działacz konspiracji WRN i PPS.Po zakończeniu wojny współpracownik i sekretarz redakcji "Kuźnicy", następnie zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu krytyki "Nowej Kultury".

Pracownik Działu Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich PAN, członek rady redakcyjnej "Pamiętnika Literackiego", współpracownik "Rocznika Literackiego", gdzie przez kilkadziesiąt lat publikował sprawozdania dotyczące poezji, eseju i krytyki literackiej w Polsce.

W latach 1960-1977 kierownik działu polskiej literatury współczesnej w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik".Współzałożyciel i jeden z wiceprezesów Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Literackich AICL z siedzibą w Paryżu (od 2003 roku prezes honorowy).

Członek Związku Literatów Polskich (do 1983 r.), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu.

Autor książek krytycznoliterackich, m.in. "Doświadczenia i mity", "Poezja polska lat 1914-1939" (wespół z Sewerynem Pollakiem), "Literatura polska lat 1918-1939", "Z bliska", "Powroty i pożegnania", "Olśnienia i świadectwa. Od Leśmiana do Barańczaka", "Przyleciał anioł cały malinowy. Spotkania włoskie z Jarosławem Iwaszkiewiczem", "Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka", "Zapiski świadka epoki", "Moje spotkania z Czesławem Miłoszem", "Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu".

Uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie i wieloma innymi odznaczeniami.

Pogrzeb Ryszarda Matuszewskiego odbył się 10 maja 2010 r. na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki) w Warszawie. O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza, którą odprawił ks. Wiesław Niewęgłowski - kapelan środowisk twórczych, po czym nastąpiło wyprowadzenie zwłok do grobu rodzinnego.
 

Żegnamy z wielkim żalem naszego Przyjaciela.


Mariusz Kubik

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 

Lata szkolne. Na fotografii od lewej pięciu przyjaciół z jednej klasy Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie: Od lewej stoją: Jan Kwiatkowski (syn ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego), Zdzisław Jeziorański, Jerzy Lenczowski, Jan Kott, Ryszard Matuszewski (1929 r.)
© Fot. Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.pl


 

W górnym rzędzie pierwszy z prawej Zdzisław Jeziorański, trzeci z prawej - Ryszard Matuszewski. Poniżej pierwszy z prawej Antoni Rosental - drużynowy. Pośrodku siedzi Jerzy Lenczowski
© Fot. Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.pl 

Na obozie w Szczawnicy (1930 r.). Czwarty Zdzisław Jeziorański, piąty - Ryszard Matuszewski, ostatni - Janek Kott
© Fot. Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.pl 

Fotografia maturalna klasy VIII a - Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie (czerwiec 1932 r.). Ryszard Matuszewski - trzeci od lewej w pierwszym rzędzie od góry, obok niego (drugi od lewej) - Jan Kott. Zdzisław Jeziorański - w drugim rzędzie od góry, trzeci od lewej (pod portretem Ignacego Mościckiego)
© Fot. Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.pl


 

Spotkanie dawnych kolegów szkolnych w mieszkaniu Ryszarda Matuszewskiego, przy ul. Nowowiejskiej. Pierwszy od lewej: Jan Nowak-Jeziorański (Warszawa, lata 90.)
© Fot. Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.pl


 

Ryszard Matuszewski z Janem Nowakiem-Jeziorańskim (1914-2005) - spotkanie w Stowarzyszeniu Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (Warszawa, październik 1994 r.)
© Fot. Mariusz Kubik / Archiwum Ryszarda Matuszewskiego / http://ryszardmatuszewski.blox.plPowrót do spisu treści