18.10.2010 - Spotkanie z Haliną Bortnowską w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej


Warszawa: Klub im. red. Aliny Perth-Grabowskiej - 18 października 2010 r. odbyło się spotkanie z Haliną Bortnowską - publicystką i działaczką na rzecz praw człowieka.

.

Okazją była wydana właśnie książka pt.: "Wszystko będzie inaczej" (rozmowy z Haliną Bortnowską, przeprowadzone przez Jolantę Steciuk; Wydawnictwo "Znak", Kraków 2010). Jej autorka to osoba - instytucja. Zakres jej działalności budzi podziw - praca w miesięczniku "Znak", wolontariat hospicyjny, współpraca z robotnikami tworzącymi związki zawodowe w Nowej Hucie, walka o prawa człowieka, kształcenie młodych dziennikarzy i wiele innych. Zapewne dlatego oddziałała na ludzi z bardzo różnych środowisk i nadal jest dla nich autorytetem.

Jako publicystka znana jest z odważnych poglądów. W rozmowach ze swoją uczennicą i przyjaciółką Jolantą Steciuk opowiada między innymi o swoim dzieciństwie w okupowanej Warszawie, o matce - przedwojennej damie, i ojcu - oficerze wywiadu, o pisaniu relacji z obrad II Soboru Watykańskiego, podróżach po świecie i rodzinie. Anegdota sąsiaduje tu z głębszą refleksją, a rozmowy przeplatane są korespondującymi z nimi fragmentami tekstów Haliny Bortnowskiej napisanymi w różnych okresach życia oraz licznymi zdjęciami z archiwum autorek.
 

Wpis okolicznościowy Haliny Bortnowskiej

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 

W spotkaniu wzięły udział autorki:  Halina Bortnowska i Jolanta Steciuk. Wprowadzenia dokonał Maciej Morawski, b. paryski korespondent Rozgłośni Polskiej RWE, w latach 1955-1965 prezes polskiego Zjednoczenia Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej (sekcji polskiej Międzynarodówki Młodych Chrześcijańskich Demokratów). Spotkanie prowadził Mariusz Kubik, Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia.


Zobacz więcej:

* Fotogaleria ze spotkania z Haliną Bortnowską i Jolantą Steciuk

* Blog Haliny Bortnowskiej


Powrót do spisu treści