28.09.2010 - 70-lecie Leszka Pertha

Warszawa: 70. rocznicę urodzin obchodzi Leszek Perth - dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE, wdowiec po Alinie Grabowskiej, założycielce naszego Stowarzyszenia, obecnie członek jego Rady Nadzorczej.


Leszek Perth - Warszawa, 16 kwietnia 2009 r.
© Fot. Mariusz Kubik


Po ukończeniu trzyletniego Studium Bibliotekarskigo przy Uniwersytecie Łódzkim, pracował w Centrali Wynajmu Filmów w Łodzi na stanowisku szefa działu reklamy filmowej. Po wydarzeniach Marca 1968 r. wyjechał wraz z żoną - Aliną Perth-Grabowską na emigrację. W latach 1968-1971 przebywał w Izraelu, a następnie w Republice Federalnej Niemiec, gdzie podjął studia w zakresie języka niemieckiego na uniwersytecie w Kolonii.

Po odnowieniu, nawiązanego jeszcze przed wyjazdem z Polski, kontaktu z Jerzym Giedroyciem, został - wraz z żoną - przedstawiony Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i przyjęty do Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, gdzie pracował od 1971 do 1994 r. - na początku w dziale nasłuchu, a następnie w dziale realizacji (gdzie był lektorem, reżyserem audycji, a w ostatnim okresie szefem działu). Był m.in. autorem audycji RWE pt. "U naszych sąsiadów", poświęconej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, pozostającym "za żelazną kurtyną".
 

W ogrodach Ambasady USA w Warszawie.
Od lewej: Barbara Klimkiewicz-Kobylińska, Agnieszka Miller,
Bogdan Żurek, Jagoda Żurkowa, Jacek Kowalski, Leszek Perth.
Jubileusz 50-lecia Rozgłośni Polskiej RWE, Warszawa, 2002 r.

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 

W 1995 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mieszka w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą i w Monachium.

Powrót do spisu treści