29. 11. 2010 r. - Dziś w nocy zmarła Irena Anders (Renata Bogdańska). Miała 90 lat

 
Monte Cassino, 12 maja 2007 r.  © Fot. Mariusz Kubik

 

IRENA ANDERS (RENATA BOGDAŃSKA)
12 V 1920 - 29 XI 2010Dziś w nocy zmarła w Londynie Irena Anders (Renata Bogdańska), pieśniarka, polska artystka rewiowa, aktorka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, druga żona gen. Władysława Andersa. Wielokrotnie występowała na falach Rozgłośni Polskiej RWE. Miała 90 lat.

Urodzona jako Iryna Jarosiewycz, 12 maja 1920 r. we Freudenthalu na Śląsku Czeskim, córka Mikołaja Jarosiewycza i Heleny Niżankowskiej. Dorastała w rodzinie polsko-ukraińskiej o tradycjach muzycznych. Jej ojciec był Rusinem, księdzem unickim, matka - Polką pochodzenia ziemiańskiego.

Od 1926 r. we Lwowie. Studiowała naukę śpiewu i gry na fortepianie we Lwowskim Instytucie Muzyki. Po wybuchu II wojny światowej przerwała studia.

Występowała następnie z zespołem muzycznym Henryka Warsa dając liczne koncerty w ZSRR. Działalność artystyczną kontynuowała w zespole "Polska Parada", występując m.in. przed żołnierzami II Korpusu Polskiego. Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa, począwszy od Tockoje, Buzułuku, następnie Iran, Irak, Palestynę, Egipt i Włochy. Po bitwie o Monte Cassino wystąpiła wraz z zespołem na górze klasztornej, gdzie odbywały się walki, śpiewając po raz pierwszy, wraz z pierwszym mężem Gwidonem Boruckim (1912-2009)  piosenkę "Czerwone maki na Monte Cassino".
 

Irena Anders z córką Anną Marią (ur. 1952) i prezydentem Ryszardem Kaczorowskim

Monte Cassino, 12 maja 2007 r.  © Fot. Mariusz Kubik

Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii. Współpracowała, jako artystka, z Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim ("Ref-Renem"). Występowała przed Polonią w Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu, a także w rozgłośniach BBC i Radia Wolna Europa.

Od 1948 r. była żoną gen. Władysława Andersa. Wystąpiła w polskim filmie "Wielka droga" (reż. Michał Waszyński, prod. Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego 1946) i włoskim pt. "Nieznajomy z San Marino" (u boku Anny Magnani i Vittoria de Siki, 1946).

W 1994 r. powstał o niej film biograficzny pt.: "Renata Bogdańska-Anders", zrealizowany przez Andrzeja Koneckiego a w 2003 film dokumentalny "Seans" o powstaniu filmu "Wielka droga" z jej udziałem. 18 maja 2007 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mieszkała w Londynie.

MARIUSZ KUBIK

Powrót do spisu treści