18. 12. 2010 - Sukces operowy Janusza Krasińskiego


18 grudnia 2010 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się prapremiera opery Marty Ptaszyńskiej, zrealizowanej na podstawie dramatu Janusza Krasińskiego pt. "Kochankowie z klasztoru Valdemosa" o Fryderyku Chopinie i George Sand na Majorce. Naszemu Przyjacielowi, członkowi naszego Stowarzyszenia gratulujemy sukcesu i debiutu na scenie operowej!

 

"Kochankowie z klasztoru Valldemosa"
- jedna ze scen opery Marty Ptaszyńskiej z librettem Janusza Krasińskiego

© Fot. Archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi/www.operalodz.com
 

*    *    *

Opera Marty Ptaszyńskiej pt. "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" w reżyserii Tomasza Koniny została zamówiona specjalnie z okazji mijającego Roku Chopinowskiego. Libretto opery jest oparte na dramacie prozaika, dramatopisarza i autora słuchowisk radiowych Janusza Krasny-Krasińskiego pt. "Kochankowie z klasztoru Valdemosa. Romanca w stylu hiszpańskim w trzech aktach" (wyd. Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1980, "Seria Dramatu Polskiego"). Utwór Krasińskiego opowiada o miłosnym pobycie Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce. Plan powstania opery istniał już na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak dopiero teraz doczekał się realizacji.

 

 

"Pisząc dialogi wykorzystałem autentyczne wypowiedzi Fryderyka, George Sand, jej córki Solange i syna Maurycego... Wyłowiłem je z różnych okresów i przeniosłem wszystko na Majorkę. Ideą, myślą przewodnią dramatu był Fryderyk poza salonami" - powiedział Janusz Krasiński pytany o genezę powstania dramatu "Kochankowie z Klasztoru Valdemosa". W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych Andrzej Wajda planował zrealizowanie serialu telewizyjnym o Fryderyku Chopinie i zwrócił się do Krasińskiego o napisanie scenariusza do jednego z odcinków. Miał on już tytuł: "Mazurek palmiński". Niestety, w wyniku szykan ówczesnych władz PRL-u wobec Wajdy, planowany serial ostatecznie nie powstał. Z materiału scenariuszowego Krasiński stworzył dramat sceniczny "Kochankowie z Klasztoru Valdemosa. Romanca w stylu hiszpańskim w trzech aktach", publikowany najpierw w miesięczniku "Dialog" (1974) a następnie w wydaniu książkowym, nakładem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" (1980). Sztuka była wielokrotnie wystawiana w teatrach, a także zaadaptowana przez Andrzeja Łapickiego w teatrze Polskiego Radia (z Andrzejem Sewerynem i Haliną Mikołajską w rolach głównych) oraz przez Andrzeja Konica w Teatrze Telewizji Polskiej (tu główne role zagrali: Danuta Stenka i Jacek Wójcicki).

W operowych rolach głównych występują: Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Adam Zdunikowski i Tomasz Jedz. Śpiewakom akompaniuje orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.

Kilka dni przed premierą w siedzibie Teatru Wielkiego w cyklu "pro OPERA" odbyło się spotkanie z Januszem Krasińskim i Martą Ptaszyńską, zatytułowane „Zdarzyło się w Valldemosie".

MARIUSZ KUBIK

*    *    *
 Spotkanie z Martą Ptaszyńską i Januszem Krasińskim w Teatrze Wielkim w Łodzi

© Fot. Archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi/www.operalodz.com 

... Libretto opery oparte jest na dramacie Janusza Krasińskiego o tym samym tytule. Przedstawienie w reżyserii Tomasza Konina opowiada historię podróży Fryderyka Chopina i George Sand na Majorkę. Zaplanowany na zimę 1839 roku wyjazd na piękną hiszpańską wyspę miał być romantyczną przygodą. Z dala od wielkomiejskiego paryskiego życia kompozytor i francuska powieściopisarka mieli spędzić wyjątkowe wakacje. Seria nieoczekiwanych zdarzeń pokrzyżowała jednak sielankowe plany i miała znaczne reperkusje na dalsze losy kochanków.

„Byliśmy na Majorce pariasami z powodu kaszlu Chopina, a także dlatego, że nie chodziliśmy na mszę. W moje dzieci rzucano kamieniami. Mówiono, że jesteśmy poganie, czy ja wiem, co jeszcze” – pisała George Sand w liście do Charlotte Marliani ...

[Z opisu ze strony internetowej: http://chopin2010.pl]


Zobacz także:

"Kochankowie z klasztoru Valldemosa" (Teatr Wielki, Łódź)

Światowa prapremiera opery "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" w Teatrze Wielkim

Spotkanie muzyki z literaturą. Rozmowy z Martą Ptaszyńską i Januszem Krasny-Krasińskim (Nowy Dziennik)

Kochanek Chopin. O operze "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" mówi Marta Ptaszyńska (Gazeta Wyborcza)

Kim jesteśmy? - Janusz Krasiński (www.wolnaeuropa.pl)

 

Powrót do spisu treści