01.2009 - Jacek Machniewicz nie żyje

 

JACEK MACHNIEWICZ

(1921-2009)


W styczniu 2009 r. na hiszpańskiej wyspie Formentera zmarł Jacek Machniewicz - wieloletni pracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Miał 88 lat.

Urodzony 7 grudnia 1921 roku we Lwowie, ukończył tamtejszy Korpus Kadetόw. Po wybuchu II wojny światowej, wziął udział w obronie Lwowa. Wstąpił następnie do Służby Zwycięstwu Polski, później był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, m.in. kurierem Oddziału II - wywiadu Komendy Głόwnej na Ukrainę (pseud. „Kostek”, "Johann Raschke"). W styczniu 1943 r. aresztowany przez Gestapo, przesłuchiwany i torturowany przez 13 miesięcy. Więziony w obozach koncentracyjnych. Podczas wojny zginęła większość jego rodziny: matka w więzieniu we Lwowie, ojciec  -  w Oświęcimiu. Przeżył jedynie jego brat Andrzej, uwolniony ze szpitala więziennego podczas niezwiązanej z jego osobą akcji Armii Krajowej.

Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie wyjechał do Włoch, gdzie w lipcu 1945 r. wstąpił do 5. Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu Armii Polskiej generała Władysława Andersa. Ukończył podchorążόwkę, działał w teatrze dywizyjnym.

Po demobilizacji pracował w Londynie. W marcu 1952 r. został zatrudniony w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, gdzie  został asystentem reżysera polskich programόw, a później reżyserem w dziale realizacji. W 1956 r. wyjechał do Paryża, podejmując podobne obowiązki w tamtejszym biurze Rozgłośni Polskiej RWE. Redagował także programy kulturalne, przeprowadzał wywiady z wybitnymi osobistościami oraz znanymi postaciami światowego kina i teatru.

W 1957 r. ożenił się z Weroniką Bell z domu Ignatowicz (zm. 2000) - znaną w Paryżu piosenkarką, występującą na deskach najpopularniejszego tam wόwczas teatru rewiowego. Wcześniej, podczas kampanii włoskiej, Weronika Bell śpiewała w teatrze wojskowym dla żołnierzy II Korpusu Armii Polskiej.

W 1968 r.  powrόcił do Monachium, gdzie nadal pracował jako reżyser w dziale realizacji, działał też w Radzie Zakładowej. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę w lutym 1982 r. 

Msza w intencji Zmarłego odbyła się 15 lutego 2009 r. o godz. 12.00 w Kościele św. Jόzefa w Monachium.
 

Powrót do spisu treści