14. 01. 2009 - Janusz Urbanowicz nie żyje


14 stycznia 2009 r., w dniu swych 75 urodzin, zmarł w Monachium Janusz Urbanowicz - były pracownik Działu Badań i Analiz Rozgłośni Polskiej RWE.

Urodził się 14 stycznia 1934 r. w Nowej Wilejce. Po wojnie został przesiedlony do Gdańska, gdzie był kapitanem  Marynarki Wojennej. Zwolniono go ze względu na zły stan zdrowia (faktycznie z powodów politycznych).

Od 1977 r. działacz niezależnego Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) w Gdańsku. Od stycznia 1980 r. uchodźca polityczny w Niemczech, aktywny działacz społeczno-niepodległościowy.

W latach 1980-1994 pracował w Dziale Badań i Analiz Radia Wolna Europa, przygotowując m.in. przeglądy prasy krajowej. Po przejściu na emeryturę pozostał w Monachium.

Był członkiem Komitetu Głόwnego Polskiej Partii Socjalistycznej - największej siły politycznej wspierającej Rząd RP na Uchodźstwie w Londynie. Z ramienia tegoż rządu był Pełnomocnikiem Skarbu Narodowego na Bawarię, mając zadanie zbierania środków pieniężnych przeznaczonych na fukcjonowanie polskich władz na emigracji i pomoc dla ośrodkόw opozycyjnych w kraju.

Członek Zjednoczenia Polskich Uchodźcόw (ZPU), współzałożyciel i pierwszy przewodniczący powstałej w 1983 r., organizacji niepodległościowej "Solidarność Wolnych Polakόw w Bawarii", której działalność koncentrowała się na pomocy dla kraju, spełniając jednocześnie rolę informatora o sytuacji w zniewolonej Polsce. Organizacja ta - jako jedyna z południowych Niemiec wchodziła w skład Conference of Solidarity Support Organizations (CSSO) - Porozumienia Organizacji Wspierających „Solidarność”  (CSSO zajmowało się głόwnie bezpośrednią pomocą dla podziemia „Solidarności”).

Pogrzeb Janusza Urbanowicza odbył się 20 stycznia 2009 r. o godz. 10.00 na monachijskim cmentarzu Ostfriedhof.

Powrót do spisu treści