15. 04. 2011 r. - Mija 15 lat od śmierci ks. Tadeusza Kirschke

 


KS. TADEUSZ KIRSCHKE

(1908-1996) 

 

Piętnaście lat temu, 15 kwietnia 1996 r. w hospicjum Sióstr Nazaretanek na Hammersmith w Londynie zmarł ks. Tadeusz Kirschke – wieloletni kapelan Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Urodził się w 1908 r. w Poznaniu. Wychowanek Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, tuż po maturze w 1929 r. wstąpił do tamtejszego Seminarium Duchownego. Po uzyskaniu święceń pojechał do Francji i Belgii, by objąć duszpasterską opieką pracujących tam polskich robotników.

W 1939 r., po wybuchu II wojny światowej wstąpił do tworzonego we Francji Wojska Polskiego. Kiedy Niemcy rozbili jego pułk i uwięzili w stalagu większość żołnierzy, ks. Kirschke na własną prośbę trafił z nimi do obozu Murnau. Za zgodą Niemców odwiedzał sąsiednie obozy spełniając w nich obowiązki kapłańskie. Przy okazji dla obozowego podziemia przewoził tajną pocztę. Przyłapany na tym został skazany na śmierć i wysłany do obozu koncentracyjnego we Flössenburgu. Wyroku nigdy nie wykonano, bo krótko przed jego terminem obóz wyzwolili Amerykanie.

Wrócił do Murnau, aby opiekować się byłymi już więźniami. Potem służył w duszpasterstwie 2. Korpusu we Włoszech. Razem z nim ewakuowany został do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował w Duszpasterstwie Akademickim.

 W 1952 r. przeniósł się do Monachium, gdzie podjął pracę w Rozgłośni Polskiej RWE. W radiu prowadził audycje o tematyce religijnej – były to transmisje mszy św. z jego kazaniami (najpierw z parafii św. Barbary w Monachium, później z jednego z londyńskich kościołów) oraz m.in. wiadomości religijne oparte na serwisach Polskiej Katolickiej Agencji Informacyjnej z Nowego Jorku.

Po powrocie do Anglii ponownie podjął obowiązki duszpasterza akademickiego, ale nękany chorobą Parkinsona zrezygnował z nich i przeniósł się do hospicjum Sióstr Nazaretanek na Hammersmith w Londynie, gdzie zmarł. Po kremacji jego prochy przewieziono do Poznania i złożono na cmentarzu miłostowskim.
 

Powrót do spisu treści