2007 - Ukazała się biografia Macieja Morawskiego - paryskiego korespondenta RWE

 

        

 

Teresa Masłowska, "Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny" (Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego, Leszno 2007; wydanie II uzupełnione: 2009 [właśc. 2008], ISBN 83-921389-9-6).

"Łącznik z Paryża" – to książka wielkopolskiej dziennikarki Teresy Masłowskiej, poświęcona Maciejowi Morawskiemu (ur. 1929) – znanemu dziennikarzowi i działaczowi emigracyjnemu we Francji, wieloletniemu współpracownikowi Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Książka została wydana przez Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie w 2007 r. (wydanie 2 uzupełnione pt. "Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny", ukazało się w listopadzie 2008 r., z datą 2009).

Książka zawiera historię życia Morawskiego, przynosząc zarówno informacje o jego dzieciństwie i młodości (w tym informacje o jego rodzinie, m.in. o ojcu – późniejszym ambasadorze Kajetanie Morawskim), jak i szczegóły dotyczące jego powojennej działalności na emigracji we Francji, w tym współpracę dziennikarską z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Znajduje się tu ponadto bogaty zbiór korespondencji do Kajetana i Macieja Morawskiego z różnych lat, mających dużą wartość dokumentacyjno-historyczną – m.in. listy Tadeusza Romera, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Yvonne de Gaulle (wdowy po gen. Charlesie de Gaulle), Zygmunta Michałowskiego, Kazimierza Sabbata, Marka Łatyńskiego, czy Edwarda Raczyńskiego.

MARIUSZ KUBIK

 

Powrót do spisu treści