06. 2011 - Wystawa o Władzie Majewskiej w warszawskim Instytucie Teatralnym

Galeria Jednego Przedmiotu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Warszawa, ul. Jazdów 1; za kawiarnią "Na Rozdrożu") zaprasza w czerwcu 2011 r. na nową wystawę, poświęconą Władzie Majewskiej (1911-2011) - aktorce, pieśniarce, dziennikarce radiowej i działaczce emigracyjnej.

Na wystawie prezentowany jest m.in. niezwykły pamiętnik aktorki prowadzony w latach 1940-1945 (ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie). Ekspozycję uzupełniają filmy dokumentalne i piosenki lwowskie w wykonaniu Włady Majewskiej.

 

Włada Majewska - portret wykonany ołówkiem przez Adama Bunscha,
pochodzący z jej pamiętnika (1941)

© Fot. Archiwum Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległości w Warszawie
 

Włodzimira Władysława Majewska-Budzyńska urodziła się 19 marca 1911 r. we Lwowie. W 1930 r. została zaangażowana do lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Początkowo pracowała jako spikerka, parodystka i pieśniarka. W 1932 r. rozpoczęła współpracę z programem "Wesołej Lwowskiej Fali" tworzonym przez Wiktora Budzyńskiego. Po wybuchu wojny z zespołem "Lwowskiej Fali" (stanowiącym część 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka) Włada Majewska jako podporucznik wojska polskiego przeszła cały szlak bojowy. Występowali dla polskiego wojska ponad 800 razy, koncertując w namiotach, w żołnierskich barakach, w szpitalach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Występowała w teatrze Mariana Hemara w Londynie, była producentką jego kabaretów. Działała w emigracyjnym ZASP-ie. Przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Nagrywała korespondencje, wywiady, programy artystyczne. Po śmierci Mariana Hemara była spadkobierczynią i opiekunką jego spuścizny. Ostatnie lata spędziła w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst pod Londynem. Tam umarła 18 maja 2011 r.

Powrót do spisu treści