2011.12.06. - Radio Wolna Europa.60 lat służby wolnej Polsce (konferencja we Wrocławiu)


 

6 grudnia 2011 r. (wtorek) w Kamienicy pod Złotym Słońcem we Wrocławiu (Rynek 6) odbyła się konferencja pt.:
 

„Radio Wolna Europa. 60 lat służby wolnej Polsce”


- będąca elementem obchodów 60. rocznicy nadania pierwszej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nad którymi patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wyniki badań nad dziejami Rozgłośni zaprezentowali zarówno naukowcy zajmujący się historią najnowszą, jak i związane z nią przez wiele lat postaci.

 

Program konferencji:

 

9.00-9.30

Otwarcie konferencji

 

9.30-11.00

I panel: „RWE w moim życiu”

Adolf Juzwenko, Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Jacek Taylor

Andrzej Krzeczunowicz

Dyskusja

 

11.00-12.30

II panel: „RWE, emigracja a Kraj”

Jeremi Sadowski - „Jan Nowak-Jeziorański jako mąż stanu”

Lechosław Gawlikowski - „Zespół Rozgłośni Polskiej RWE. Postaci, zmiany pokoleniowe”

Rafał Habielski - „RWE a inne ośrodki emigracyjne”

Andrzej Borzym - „Granica na Odrze i Nysie w programie RWE”

Dyskusja

 

12.30-13.00

Przerwa kawowa

 

13.00-14.30

III panel: „RWE w stosunkach międzynarodowych"

A. Ross Johnson - „Partnerstwo polsko-amerykańskie”

Jacek Tebinka - „Brytyjski aparat wojny psychologicznej a Radio Wolna Europa”

Jakub Tyszkiewicz - „RWE w stosunkach polsko-amerykańskich 1956-1970”

Justyna Kańczukowska - „Kryzys w Radiu Wolna Europa na arenie międzynarodowej w latach 1971-1973”

Dyskusja

 

14.30 – 16.00

Przerwa obiadowa

 

16.00-17.30

IV panel: „Rola wolnych mediów we współczesnym świecie”

Moderator: Leszek Budrewicz (DSW/Polskie Radio Wrocław)

Jarosław Kurski („Gazeta Wyborcza”)

Maciej Wierzyński (TVN 24)

Dyskusja

 

17.30 – 18.00

Zakończenie

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.


*   *   *
 

"Misją Radia Wolna Europa było przekazywanie prawdy ludziom zniewolonym przez komunistyczne reżimy, karmionym oficjalną, kłamliwą propagandą" - napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników konferencji "Radio Wolna Europa. 60 lat w służbie wolnej Polsce". Konferencja zorganizowana w czwartek we Wrocławiu otwiera obchody 60. rocznicy nadania pierwszej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która przypadnie w 2012 r.

"Dziś w czasach mediów elektronicznych trudno wyobrazić sobie jak ogromne znaczenie miała wówczas możliwość odbierania programów radiowych zza żelaznej kurtyny, przynoszących informacje o rzeczywistej sytuacji w kraju i na świecie. Każdy kto doświadczył życia w PRL-u, a zwłaszcza nocy stanu wojennego, pamięta godziny spędzane przy odbiorniku radiowym, uważne wsłuchiwanie się w zagłuszaną audycję i wreszcie poczucie satysfakcji, gdy wśród dobiegających z głośników trzasków udało się usłyszeć głos wolnej Polski" - napisał prezydent.

O swoich osobistych doświadczeniach związanych z Radiem Wolna Europa opowiedział mecenas Jacek Taylor, od lat 70. współpracujący z opozycją demokratyczną w Polsce. Jak mówił, działacze opozycji starali się informować dziennikarzy Radia Wolna Europa o sytuacji w kraju. "Nic tak nie utrudniało życia władzom komunistycznym jak przepływ niezależnej informacji (...) Radio Wolna Europa odgrywało rolę fundamentalną i nie od przecenienia" - powiedział.

Taylor, który był przyjacielem wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE Jana Nowaka-Jeziorańskiego, podkreślił, że w latach 50. traktował on pracę w rozgłośni jako przedłużenie służby w Armii Krajowej. "Ta praca była jego misją" - mówił. Charakteryzując postać "Kuriera z Warszawy" przywołał słowa Zbigniewa Brzezińskiego: "Był wspaniałym połączeniem romantyzmu z politycznym realizmem, mądrości i emocji intelektualnych, pasji i osobistej lojalności". Zdaniem Taylora, Nowak-Jeziorański bywał również człowiekiem trudnym i wymagającym. "Czasami współczułem jego pracownikom" - dodał.

Andrzej Krzeczunowicz, który w Sekcji Polskiej RWE przepracował 34 lata, wspominał, że praca w RWE była dla niego jak polski uniwersytet. "Gdy przyszedłem do radia byłem po szkołach francuskich i angielskich. W radiu spotkałem wiele wybitnych osobistości, od których się uczyłem" - mówił Krzeczunowicz.

Podkreślał olbrzymie zaangażowanie zespołu, który tworzył Rozgłośnię Polską RWE. "Czuło się, że pracujemy dla słusznej sprawy. Była olbrzymia motywacja. Pamiętam, że gdy w czerwcu 1956 r. byliśmy na imprezie, dostaliśmy wiadomość, że są rozruchy w Poznaniu. Wszyscy popędziliśmy do radia. Ten ogromny entuzjazm załogi to była robota Nowaka-Jeziorańskiego, który żył radiem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu" - opowiadał Krzeczunowicz. W latach 1992-1996 był on ambasadorem Polski w Brukseli. Jak mówił, wydaje mu się, że to stanowisko zawdzięcza poleceniu "Kuriera z Warszawy".

W liście do uczestników konferencji prezydent napisał, że historia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa to opowieść o ludziach odważnych, działaczach politycznych, dziennikarzach i emigrantach, którzy podejmowali ryzyko, by służyć prawdzie. "Współpracownicy Sekcji Polskiej byli szykanowani przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, organizowane były wobec nich rożnego rodzaju prowokacje, ale tych dzielnych ludzi trudno było złamać skoro przez wiele lat na ich czele stał legendarny Kurier z Warszawy - Jan Nowak-Jeziorański" - podkreślił Bronisław Komorowski.
 

 

Powrót do spisu treści