4.02.2012 - Aleksander Menhard odznaczony przez Prezydenta Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę w Monachium z byłymi pracownikami Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która wkrótce będzie obchodzić 60-lecie; odznaczył też długoletniego dziennikarza RWE Aleksandra Zygmunta Menharda - członka naszego Stowarzyszenia.

Prezydent Komorowski, który wcześniej uczestniczył w 48. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, odwiedził dawną siedzibę legendarnego radia w Ogrodzie Angielskim w Monachium.

- Na początku było słowo. Na początku było wolne słowo. Na początku trudnej drogi do ponownego odzyskania niepodległości, zbudowania demokracji w Polsce. Ja za to z trudem przebijające się wolne słowo, za którym stała przecież i wolna myśl, i pamięć historyczna, chciałem państwu bardzo serdecznie podziękować - powiedział prezydent w polskim konsulacie, gdzie spotkał się z byłymi pracownikami RWE.

Za szczególne zasługi dla odzyskania niepodległości prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski żołnierza Powstania Warszawskiego, długoletniego dziennikarza RWE oraz działacza polonijnego Aleksandra Menharda.

 

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z konsul generalną RP Elżbietą Sobótką
przy tablicy przed dawnym budynkiem Radia Wolna Europa w Ogrodzie Angielskim w Monachium

 

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Aleksander Menhard
- wieloletni dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE, członek naszego Stowarzyszenia

 

Prezydent Bronisław Komorowski wśród byłych pracowników Rozgłośni Polskiej RWE.
Od prawej: Danuta Krajewska, Irma Zembrzuska, Aleksander Menhard


Prezydent podkreślił, że nie wyobraża sobie, by będąc po raz pierwszy w Monachium, nie odwiedzić siedziby rozgłośni, której audycje towarzyszyły mu niemal od urodzenia.

- Proszę wierzyć, ale całe moje życie, a na pewno całe dzieciństwo i cała młodość to był huk zagłuszarek, przez które w mieszkaniu moich rodziców, a potem i moim własnym, gdzieś z trudem przedzierał się wolny głos (RWE) - powiedział.

W przemówieniu prezydent mówił o historii RWE i wplecionych w nią polskich losach. Nie zabrakło też anegdot związanych ze słuchaniem zakazanego radia.

Fot. Piotr Molecki

Źródło: www.prezydent.pl

*   *   *

 

Aleksander Zygmunt Menhard
(pseud.: Paweł Trzyński)

- wieloletni dziennikarz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.


Urodzony 28 marca 1927 r. w Krakowie. Absolwent Gimnazjum im.Jana Zamoyskiego w Warszawie. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, od 1941 r. w wywiadzie ZWZ (pseud. "Tyka"). Ukończył szkołę podoficerską Armii Krajowej i kurs sabotażowo-minerski (1943). Uczestnik Powstania Warszawskiego na Mokotowie (pseud. "Drut"). Po upadku Powstania ranny, wywieziony do Niemiec. Wydostał się jednak na wolność i dołączył do walczących w Niemczech oddziałów amerykańskich. Kapral podchorąży Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (1. Dywizja Pancerna gen.Maczka - 1945-1948). Maturę zdał w liceum w „Maczkowie” (Niemcy, 1947 r.). Studiował następnie w Polish University College (1948-1950) i Szkole Nauk Politycznych i Społecznych (1950-1952) w Wielkiej Brytanii.

Od 1952 r. zatrudniony w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, początkowo w dziale nasłuchu, później jako redaktor (pseud. "Paweł Trzyński"). Autor audycji „Każdy ma swoje hobby”; współredaktor „Panoramy Dnia”. W 1968 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Od 1989 r. na emeryturze. Jego żona Halina (1928-2010), była także pracownikiem Rozgłośni Polskiej RWE. W 1991 roku wręczono mu w Konsulacie Generalnym RP w Monachium polski paszport.

Działacz społeczny. Organizator we współpracy z krakowskim i monachijskim muzeum pierwszej w Bawarii wystawy polskiego lotnictwa (1994). Wieloletni wiceprezes samodzielnego Oddziału Koła AK w Niemczech Zachodnich.

Odznaczenia: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Krakowskiej Fundacji na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych.

Autor licznych publikacji prasowych w „Dzienniku Polskim”, „Exodusie”, „Ostatnich Wiadomościach” i „Poloniku Monachijskim”. Autor przewodnika pt.: „Polskimi śladami w Monachium” (wyd. Monachium 1991). Autor wystawy: "Bayerische Löwen, polnische Adler, litauische Ritter..." zorganizowanej na Uniwersytecie Monachijskim (2004).

Mieszka w Monachium.

 

Zobacz także:

4.02.2012 - Uroczystość w Monachium. 60 lat Radia Wolna Europa - Prezydent RP dziękuje dziennikarzom (Deutsche Welle)

 

Powrót do spisu treści