26.03.2012 - Janusz Krasiński i Iwona Smolka gośćmi Klubu im. red. Aliny Perth-Grabowskiej


Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

zorganizowało kolejne spotkanie
w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café),

 

w cyklu "Literatura i pisarze" pt.

 

"Napisz to, Krasiński!"
- czyli rzeczywistość odkrywana na nowo 

 

Udział wzięli:  
 

 

  Warszawa, 4 sierpnia 2010 r. © Fot. Mariusz Kubik

 

Janusz Krasiński *

- prozaik, dramaturg, reportażysta, tłumacz literatury pięknej,
członek naszego Stowarzyszenia


a także

Iwona Smolka

- pisarka, krytyk literacki, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia

  

Wprowadzenia dokonał 

Mariusz Kubik

-Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia.

 

Iwona Smolka, Janusz Krasiński, Mariusz Kubik

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

Barbara Krasińska, Iwona Smolka, Janusz Krasiński

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

Janusz Krasiński

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

 
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 


ZOBACZ WIĘCEJ FOTOGRAFIIData i miejsce spotkania:

26 marca 2012 r. (poniedziałek), godz. 18.00
Klub im. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café)
ul. Nowogrodzka 56 (niedaleko hotelu „Marriott”), Warszawa

 

* Janusz Krasiński zmarł 14 października 2012 r. w Warszawie. 

 

*   *   *
 

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książki Janusza Krasińskiego pt.:

 

 

 

"Metafizyka uboju"
(Wydawnictwo Arcana, 2011)

 

Zbiór reportaży wiernych prawdzie, a zarazem dowcipnych i przekornych. Nie ma w nich miejsca na osobiste doznania autora, prawie nie występuje reporterskie "ja". Czytelnik od razu, bez zbędnego wprowadzania, znajduje się w kręgu opisywanych zdarzeń i ludzi. To właśnie pozwala mu spojrzeć na opisywaną rzeczywistość nie po dziennikarsku, ale od wewnątrz, jakby od dawna pracował i żył razem z nimi. W reportażach tych jest coś z pogranicza opowiadań. Opowiadań o rzeczach niezmyślonych, zwykłych, a jednak dramatycznych. Lapidarność tej prozy, którą miejscami można uznać za poetycką oraz precyzja w określaniu zjawisk, podnosi reportaże Krasińskiego do rangi utworów literackich.
 
Otrzymujemy niezwykły, artystyczny dokument epoki.
 
„Reportaże te pisałem dla różnych redakcji. Nie ingerowała też cenzura, no raz jeden. Były to pierwsze lata po Październiku, więc jakoś swobodniej. Dopiero przy wydaniu pierwszego zbioru telefon do wydawnictwa w sprawie tytułu: »Metafizyka uboju?! Dlaczego uboju? Kogo autor miał na myśli?« Jednak w środku puszczono tytuł. Nie przeszedł tylko na okładce. Teraz oddaję Czytelnikowi do rąk ten dokument z lat PRL-u pod budzącym niegdyś niepokój tytułem”. (ze wstępu Autora)
 

*   *   *
 

„Metafizyka uboju” to zbiór reportaży Janusza Krasińskiego, napisanych językiem niezwykłym. Przed naszymi oczami na nowo powraca świat wymarły, zmieniony przez postęp technologiczny czy rewolucje społeczne. Janusz Krasiński przedstawia nam rzeczywistość PRL inaczej niż w znanych wspomnieniach, filmach czy felietonach: interesują go przede wszystkim zwykli ludzie, których tryb życia zanikał wraz z fabrykami, zakładami pracy i nowoczesnym rolnictwem (…) to zbiór świetnych reportaży, które idealnie nadają się do spotkań z przeszłością, ale nie tą przeszłością wojen i wielkich zamachów stanu, ale ze zwykłymi ludźmi i ich niezwykłymi historiami. Dla Czytelnika będzie to rzut okiem na wymarły świat, w dobie powszechnego Internetu jeszcze bardziej nam odległy.

ADAM ZECHENTER

(fragment recenzji książki)

 
*   *   *
 

... Reportaż, napisać reportaż! Ale jak to się robi? Sięgam po reportaże Kischa, klasyka tego gatunku, czytam: „Napisz to Kisch!” A co, ja nie napiszę?! Choć po dziewięciu latach więzienia nie mam zielonego pojęcia o tym skomunizowanym kraju. Nie odróżniam Komitetu Partii od urzędu Rady Narodowej, a informacja, że coś mieści się tuż za CPN-em nic mi nie mówi, bo nie wiem, co to jest CPN i wiele innych rzeczy. Za to wrażliwość więźnia, odkrywam na nowo świat. Tramwaj piszczący na zakręcie, pociąg na moście, główka kapusty na straganie, słonecznik w ogródku za sztachetami, niewiarygodne, niewiarygodne przeżycia! Tyle lat nie widziałem tego na oczy! Teraz muszę nauczyć się nazwać to, znaleźć na to słowa! Wyprawy w teren: Jadę opylać lasy przed osnują gwiaździstą, wiślaną barką spławiam cukier do Gdańska, schodzę do kopalin białej glinki, z której powstają piękne dzbanuszki, jako konwojent jadę w transport z bydłem do rzeźni… Piszę tylko o życiu, nie silę się na prawdę. Ale gdy pisze się tylko o nim, to prawda wdzięczna sama przychodzi. Moje reportaże to w post stalinowskiej rzeczywistości rewelacja. Bo jak to pisać tak zwyczajnie bez krytyk, nagan, pochwał, instruktaży na drodze do socjalizmu? …

JANUSZ KRASIŃSKI
(2010)

*   *   * 
 


Janusz Krasiński
(Janusz Krasny-Krasiński, ur. 5 lipca 1928 r. w Warszawie)
- prozaik, dramatopisarz, reportażysta,
autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych.
Członek naszego Stowarzyszenia

Syn Franciszka Krasny-Krasińskiego, przedsiębiorcy, właściciela przedsiębiorstwa obuwniczego "Krasny" (zm. 1943) i Zofii z domu Sieczkowskiej (zm. 1944).

Podczas II wojny światowej, od 1941 r. członek Szarych Szeregów. Po powstaniu warszawskim znalazł się wraz z matką w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie w Auschwitz-Birkenau (numer obozowy: 191497). Po miesiącu został przeniesiony do obozu Hersbruck pod Norymbergą (będącego podobozem KL Flossenbürg). Stamtąd, pod koniec marca 1945 r. został ewakuowany pieszym transportem do Dachau, skąd 29 kwietnia 1945 r. został wyzwolony przez wojska USA. W latach 1945-1947 przebywał w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech (w Monachium, Wildflecken i Mannheim), gdzie uczęszczał do szkoły średniej i służył w Polskich Oddziałach Wartowniczych.

Powrócił do Polski w 1947 r. Po kilku miesiącach został aresztowany przez Kontrwywiad Wojskowy (Informację), pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz wywiadu USA. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia, przebywał w latach 1947-1956 w więzieniach na Mokotowie (tu, w niewielkiej celi, gdzie przebywało naraz ok. stu osób, siedział m.in. z adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Ryszardem Krzywickim-Jamonttem, Władysławem Bartoszewskim, Kazimierzem Gorzkowskim, Adamem Obarskim, Tadeuszem Płużańskim, Janem Radożyckim, płk. Wacławem Lipińskim czy ks. prof. Janem Stępniem). Po niespełna roku przeniesiony do więzienia we Wronkach i Rawiczu. Zwolniony z więzienia w maju 1956 r. w wyniku amnestii (uniewinniony z zarzutów dopiero 25 sierpnia 1998 r. przez Sąd Najwyższy – Izbę Wojskową).

Powrócił do Warszawy. Pracował w drukarni przy ul. Marszałkowskiej, a także jako zastępca magazyniera w przedsiębiorstwie "Arged". Zadebiutował w 1956 r. na łamach "Po prostu" (nr 39; wiersz pt. Karuzela) i tygodnika "Przegląd Kulturalny" (nr 49; opowiadanie pt. Potworek). Podjął współpracę z redakcją tygodnika "Współczesność" (w latach 1958-1963, 1965-1966, 1968, 1969). W latach 1960-1966 był reporterem i redaktorem w Redakcji Słuchowisk Teatru Polskiego Radia. W 1964 r. przebywał na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Holandii. W 1965 r. należał do Rady Artystycznej Studenckiego Teatru "Hybrydy". W latach 1966-1975 prowadził dział prozy w warszawskim tygodniku "Kultura". Od 1975 r. został członkiem redakcji miesięcznika "Dialog" a także recenzentem i i doradcą Zespołu Filmowego "Iluzjon" (do 1979 r.). Od 1991 r. członek redakcji pisma "Théâtre en Pologne".

W swojej twórczości podejmuje najczęściej tematy dotyczące historii najnowszej, indywidualnego i zbiorowego cierpienia Polaków w latach II wojny światowej, nazizmu i komunizmu w życiu jednostkowych ofiar systemów totalitarnych.

19 marca 2007 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Żamojdo pt. Janusz Krasiński. Cenzurowany życiorys (real.: Wytwórnia Filmowa "Czołówka" w koprodukcji z TVP 1; Zdjęcia: Jacek Knop i Jacek Mierosławski). W 2008 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powstała praca magisterska Barbary Gancarczyk pt. Twórczość dramaturgiczna Janusza Krasińskiego. Próba opisu (pod kierunkiem dr. hab. Macieja Urbanowskiego).

Członek Związku Literatów Polskich (1960-1983; od 1963 r. członek Zarządu Głównego, w latach 1978-1980 wiceprezes Zarządu Głównego, ponadto przewodniczący Komisji Domów Pracy Twórczej ZLP oraz wiceprezes Klubu Dramatopisarzy przy ZLP w latach 1971-1983), Polskiego PEN Clubu (od 1965 r.), Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

  Warszawa, 4 sierpnia 2010 r. © Fot. Mariusz Kubik
 

Od 1983 r. członek Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI; w latach 1987-1990 przewodniczący Polskiej Sekcji Dramatopisarzy, od 1993 r. członek Zarządu).

Od 1995 r. członek Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (obecnie Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego).

Od 2005 do 2008 r. prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 2008 r. prezes honorowy Stowarzyszenia.

Od 2008 r. jest także członkiem jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) i Złotą Odznaką "Za Pracę Społeczną dla m. Krakowa" (1975).

Dwukrotnie żonaty: z Anną (córką Kazimierza Gorzkowskiego, w latach 1957-1963) i Barbarą Stramik (muzykiem; od 1964 r.), ma dwóch synów i córkę. Mieszka w Warszawie.

 

Nagrody i wyróżnienia:
 

* 1962 - Nagroda Literacka Młodych Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej i "Sztandaru Młodych" (za książkę pt. Przerwany rejs "białej marianny")
* 1962 - II nagroda w konkursie Polskiego Radia na słuchowisko radiowe z okazji 20. rocznicy powstania PPR
* 1966 - Nagroda "Nike Warszawska" w Studenckim Teatrze "Hybrydy" (za utwór dramatyczny pt. Czapa (Komedia stereofoniczna))
* 1967 - Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (za scenariusz filmu pt. Wózek)
* 1967 - Nagroda im. Stanisława Piętaka (za książkę pt. Wózek)
* 1973 - Nagroda Słuchaczy Polskiego Radia (za słuchowisko pt. Kochankowie z klasztoru Valdemosa)
* 1974 - Nagroda Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za twórczość radiową i telewizyjną
* 1992 - Nagroda Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem książki pt. Na stracenie
* 1997 - Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta
* 1997 - Nagroda prywatna Marii Ginter (za książkę pt. Twarzą do ściany)
* 2000 - Nagroda Literacka im. Andrzeja Kijowskiego
* 2003 - Nagroda Polskiego PEN Clubu
* 2006 - Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza za 2005 r. (za książkę pt. Przed agonią)
* 2006 - Złoty Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis"
* 2010 - Nagroda Stowarzyszenia im. Piotra Skórzyńskiego "OPOKA - Nieulękłym w dążeniu do Prawdy" (w dziedzinie "Opoka Słowa")
* 2010 - Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka
 

Twórczość:

 Książki

* "Haracz szarego dnia" (powieść; Instytut Wydawniczy PAX 1959; Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1973)
* "Przerwany rejs Białej Marianny" (reportaże; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1960)
* "Jakie wielkie słońce" (opowiadania; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1962)
* Trzeci horyzont (reportaże; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1964)
* "Wózek" (powieść; Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1966, 1979)
* "Skarga" (opowiadania; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1968)
* "Czapa i inne dramaty" (wybór dramatów; zawiera: "Kwatery" (dramat w jednym akcie), "Wkrótce nadejdą bracia" (Mało prawdopodobny dramat w dwóch aktach), "Śniadanie u Desdemony. Sztuka w 2 aktach", "Filip z prawdą w oczach (Dramat ucieszny w 13 obrazach)", "Czapa czyli Śmierć na raty (Dramat wisielczy w dwóch aktach)"; Państwowy Instytut Wydawniczy 1973; "Seria Z Maską")
* "Żywioł dotąd nieznany" (wybór reportaży; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1973)
* "Śniadanie u Desdemony" (słuchowiska radiowe i dramaty; Wydawnictwa Radia i Telewizji 1976)
* "Kochankowie z klasztoru Valdemosa" (utwór dramatyczny; Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1980, ISBN 83-07-00222-2; "Seria Dramatu Polskiego")
* "Syn Wallenroda" (powieść; Krajowa Agencja Wydawnicza 1980)
* "Gdybyś poszedł pierwszy" (wybór opowiadań; Wydawnictwo Literackie 1983; seria: "Polskie Opowiadania Współczesne")
* "Na stracenie" (powieść na wątkach autobiograficznych; Zakłady Wydawnicze "Versus" 1992, ISBN 83-7045-026-1; Wydawnictwo Arcana 2006, ISBN 83-89243-68-7)
* "Twarzą do ściany" (powieść na wątkach autobiograficznych; Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1996, ISBN 83-07-02489-7; Wydawnictwo Arcana 2006, ISBN 83-89243-73-3)
* "Niemoc" (powieść na wątkach autobiograficznych; Prószyński i S-ka 1999, ISBN 83-7255-237-1, seria: "Współczesna Proza Polska"; Wydawnictwo Arcana 2006, ISBN 83-89243-78-4)
* "Przed agonią" (powieść na wątkach autobiograficznych; Wydawnictwo Arcana 2005, ISBN 83-89243-13-X; 2007, ISBN 978-83-89243-13-3, ISBN 83-89243-13-X)
* "Bracia syjamscy z San Diego" (powieść; Wydawnictwo Arcana 2009, ISBN 978-83-60940-92-1)
* "Tabliczka z chleba" (opowiadania i wiersze; Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie 2009, ISBN 978-0-921724-53-7)
 

Dramaty i słuchowiska radiowe


* "Kwatery" (słuchowisko; "Dialog" nr 3/1962; wydanie książkowe: Teatr szklanego ekranu; praca zbiorowa; Państwowe Wydawnictwo "Iskry" 1970, s. 183-222)
* "Obcy ludzie" (utwór dramatyczny; niepubl.)
* "Czapa" (komedia stereofoniczna) (utwór dramatyczny; "Dialog" nr 6/1965)
* "Wkrótce nadejdą bracia (Mało prawdopodobny dramat w dwóch aktach)" (utwór dramatyczny; "Dialog" nr 12/1967)
* "Filip z prawdą w oczach (Dramat ucieszny w 13 obrazach)" (utwór dramatyczny; "Dialog" nr 7/1968)
* "Śniadanie u Desdemony. Sztuka w 2 aktach" (utwór dramatyczny; "Dialog" nr 9/1971)
* "Czapa i inne dramaty" (wybór dramatów; zawiera: "Kwatery (dramat w jednym akcie)", "Wkrótce nadejdą bracia (Mało prawdopodobny dramat w dwóch aktach)", "Śniadanie u Desdemony. Sztuka w 2 aktach", "Filip z prawdą w oczach (Dramat ucieszny w 13 obrazach)", "Czapa czyli Śmierć na raty (Dramat wisielczy w dwóch aktach)"; Państwowy Instytut Wydawniczy 1973; "Seria Z Maską")
* "Kochankowie z klasztoru Valdemosa" (słuchowisko radiowe; 1973; Jako: "Kochankowie z klasztoru Valdemosa. Romanca w stylu hiszpańskim": "Dialog" nr 6/1974; wydanie książkowe: Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" 1980, ISBN 83-07-00222-2; "Seria Dramatu Polskiego")
* "Czapa czyli śmierć na raty" (Audiobook; Dwa spektakle, zrealizowane w 1965 r. oraz 2005 r.; Polskie Radio 2010)


 Scenariusze filmowe


* "Wózek" (scenariusz filmowy; "Ekran" 1965; film fabularny, telewizyjny: 30 min.; w ramach cyklu filmowego Dzień ostatni – dzień pierwszy; reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski; 1965)
* "Bariery dźwięku" (film fabularny, telewizyjny; 40 min.; reż. Zbigniew Kuźmiński; 1968)
* "Ciemna rzeka" (film fabularny; 98 min.; reż. Sylwester Szyszko; dialogi – Janusz Krasiński; 1973)
 * "Zapamiętaj imię swoje" (scenariusz filmowy; wespół z Ernestem Bryllem i Siergiejem Kołosowem; "Ekran" 1974; film fabularny: 97 min.; reż. Siergiej Kołosow; produkcja: Polska-ZSRR 1974)
* "Grzech Antoniego Grudy" (scenariusz filmowy na motywach opowiadań Henryka Worcella; wespół z Witoldem Adamkiem i Jerzym Sztwiertnią; "Ekran" 1975; film fabularny: 73 min.; reż. Jerzy Sztwiertnia, dialogi – Janusz Krasiński; 1975)
* "Wściekły" (film fabularny; 94 min.; reż. Roman Załuski, na motywach opowiadania Jerzego Romualda Milicza; dialogi – Janusz Krasiński; 1979)
* "Haracz szarego dnia" (scenariusz filmowy; wespół z Romanem Wionczkiem; "Ekran" 1983; film fabularny: 84 min.; reż. Roman Wionczek 1984)
* "Wkrótce nadejdą bracia" (scenariusz filmowy; wespół z Kazimierzem Kutzem; "Ekran" 1986; film fabularny: 87 min.; reż. Kazimierz Kutz 1985; premiera 1986)
 

Spektakle telewizyjne

* "Kwatery" (reż. Jerzy Krasowski; 1964)
* "Czapa, czyli śmierć na raty" (reż. Tadeusz Jaworski; 1967)
* "Śniadanie u Desdemony" (reż. Krystyna Meissner; 1974)
* "Śniadanie u Desdemony" (reż. Jan Buchwald; 1992)
* "Kochankowie z klasztoru Valdemosa" (reż. Andrzej Konic; 1995)
* "Czapa" (reż. Piotr Szulkin; 1996)
 

Adaptacje teatralne


* Marek Nowakowski, "Wesele raz jeszcze" (Teatr Rozmaitości, Warszawa 1979; druk fragmentów: "Nowa Wieś" nr 9/1980)
* Jerzy Krzysztoń, "Obłęd" (Sztuka w 3 aktach) (Teatr Polski, Warszawa 1983; "Dialog" nr 3/1983)

 

MARIUSZ KUBIK

 

*   *   *

 

 

Iwona Smolka

(ur. 21 stycznia 1944 r. w Warszawie)
- powieściopisarka i eseistka,
znawczyni i popularyzatorka polskiej poezji współczesnej

Ukończyła filologię polską na Uniwerstecie Warszawskim. Debiutowała jako krytyczka w „Twórczości” w 1968 r.

Należy do czołowych postaci polskiej krytyki literackiej, przede wszystkim poetyckiej, a ci, którzy doświadczyli jej opieki, nazywają ją „dobrym duchem poetów”. Jej dorobek krytycznoliteracki jest nieprzeliczony, bo ledwie niewielka część wnikliwych i ujmujących pięknem języka szkiców o najważniejszych poetkach i poetach XX stulecia znalazła miejsce w zbiorach: Lęki, ucieczki, akceptacje (1984, nagroda „Literatury”) oraz Dziewięć światów (1997).

Wydała trzy powieści, z których dwie: Rozpad (1984 poza cenzurą, wznowienie 1996) i Musisz siebie zjeść (1996) odnoszą się do czasów PRL i należą do tzw. "literatury rozliczeniowej", natomiast trzecia powieść, Dom żywiołów (2000) jest barwną i fascynującą opowieścią rodzinną (nie autobiograficzną). Czwarta powieść jest w trakcie pisania, fragment ukazał się w gdańskich „Migotaniach, przejaśnieniach”, a inne fragmenty były czytane podczas uroczystości jubileuszowej Iwony Smolki w Domu Literatury, 20 listopada 2008 r.

Jest nade wszystko inspiratorką, inicjatorką i realizatorką lub współrealizatorką tak znanych, ważnych i cenionych, z zasady wieloletnich, programów, jak: „Książki, które na Was czekają”, „Ojcowie duchowi XX wieku”, „Dziedzictwo Biblii”, „Północ Poetów”, „Poetyckie prezentacje”, „Spotkania Poetów” czy wreszcie regularny, sobotni „Tygodnik Literacki”, prowadzony od roku 1990 do dziś, z udziałem Tomasza Burka i Piotra Matywieckiego, a niekiedy i innych osób. Jest też autorką wielu słuchowisk opartych na tekstach literackich. Do najznakomitszych jej osiągnięć radiowych należy czterogodzinna prezentacja poezji Juliusza Słowackiego, wyemitowana podczas obchodów Roku Słowackiego.

W 1982 r. była współzałożycielką i współredaktorka niezależnego pisma „Wezwanie”. W latach 1996-1999 pełniła funkcję wiceprezeski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jest laureatką Złotego Mikrofonu (1991) oraz honorowego wyróżnienia przyznanego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Władysława S. Reymonta.

Źródło:
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Warszawa)

 

 

Zobacz także:

Kim jesteśmy? - Janusz Krasiński

Adam Zechenter - "Obraz życia minionego w reportażach Janusza Krasińskiego" (recenzja książki Janusza Krasińskiego pt.: "Metafizyka uboju")

"Tygodnik literacki" Iwony Smolki - Polskie Radio Program II

 

Powrót do spisu treści