JESTEŚMY NA FACEBOOKU!


PATRONAT MEDIALNY:
1-3. 05.2013 - 5-odcinkowy cykl o Rozgłośni Polskiej RWE w TVP

 

Inauguracja nadawania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
- Monachium, 3 maja 1952 r.
Od lewej: Lala Markowska, Wacław Radulski, Teresa Nowakowska, Jan Nowak-Jeziorański, Tadeusz Nowakowski, Zbigniew Krukowski, Janina Katelbach, Jan Markowski

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 

W czasie majowego weekendu TVP1 wyemituje najnowszą produkcję dokumentalną  o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tytuł 5-odcinkowego cyklu: "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa."

TVP1 jest producentem wykonawczym na zlecenie Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reżyseria: Jan Sosiński, na podstawie scenariusza własnego i Andrzeja Mietkowskiego. Zdjęcia kręcono w 2012 r. w Warszawie, Krakowie, Pradze, Monachium i Berlinie. Wykorzystano liczne archiwa, m.in. TVP, Media Kontakt, Hoover Archives, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiego Radia i inne.

Godziny emisji 5 odcinków cyklu w TVP1 :

  1. Część 1                       01.05.2013 r.  10:22
  2. Część 2 i 3                  02.05.2013 r.  10:17 i 10:48
  3. Część 4 i 5                  03.05.2013 r.  10:36 i 11:07
     

*   *   *
 

Radio Wolności. Opowieść w pięciu odsłonach.

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa: nieznane fakty, dramatyczne wydarzenia, zakulisowe opinie

 

Część 1 – środa, 1 maja 2013, godz. 10:20 (TVP1)

Trwa zimna wojna. Według Winstona Churchilla “od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”. W lipcu 1950 rozpoczyna działalność radiostacja Głos Wolnej Polski. Jej ojcem chrzestnym jest amerykańska organizacja wojny psychologicznej, wywiadu i dywersji: Biuro Koordynacji Politycznej OPC... Czy radio było powiązane z CIA? Jaki był cel amerykańskiej Krucjaty Wolności? Czy RWE przyczyniło się do destalinizacji w Polsce?...

 Część 2 - czwartek, 2 maja 2013, godz. 10:15 (TVP1)

Reżim Bieruta wzywa emigrantów do powrotu do Polski. Wolna Europa upomina się o rodaków w łagrach i więzieniach sowieckich. Zaraz potem - Październik w Polsce i na Węgrzech. Audycje spoza żelaznej kurtyny niosą do Kraju wolne słowo. Na władze działają jak płachta na byka. Kiedy w 1959 Wolna Europa nadaje trasę przejazdu przez Warszawę amerykańskiego wiceprezydenta, Nixona witają tłumy. Wściekły Gomułka żąda zamknięcia “monachijskiej szczekaczki”.   

Część 3 - czwartek, 2 maja 2013, godz. 10:45 (TVP1)

RWE wypowiada wojnę bezpieczniackiej frakcji w PZPR. Na Zachodzie Jan Nowak spotyka się potajemnie z wiceprzewodniczącym Rady Państwa Oskarem Lange. Pędzi kawalkada czasu: wydarzenia marcowe, najazd na Czechosłowację, Grudzień na wybrzeżu. W dramatycznych chwilach cała Polska wsłuchuje się w zagłuszane audycje Wolnej Europy. A reżim kontratakuje: agent wywiadu PRL wkręca się do monachijskiej redakcji…

Część 4 - piątek, 3 maja 2013, godz. 10:35 (TVP1)

W połowie lat 70. odchodzi legendarny szef Wolnej Europy Jan Nowak-Jeziorański. W Kraju rodzi się opozycja demokratyczna. Papieska pielgrzymka ‘79 wywołuje narodowe przebudzenie. Powstaje Solidarność. 21 lutego 1981 r. potężna eksplozja wstrząsa budynkiem RWE w Monachium. To zamach bombowy, zlecony przez rumuńskiego dyktatora Ceausescu, a wykonany przez terrorystów Carlosa, zwanego „Szakalem”.

Część 5 - Część 4 - piątek, 3 maja 2013, godz. 11:05 (TVP1)

Stan wojenny. Tylko Wolna Europa przekazuje reakcje Reagana, Brzezińskiego, Miłosza na Nobla dla Lecha Wałęsy i na zamordowanie ks. Popiełuszki, transmituje aresztowanie Jacka Kuronia podczas telefonicznego wywiadu. Wreszcie Okrągły Stół, otwarcie Biura RWE w Warszawie, zamknięcie redakcji w Monachium. Radio Wolna Europa – wizjonerski projekt z lat zimnej wojny – wykonało swoje zadanie w Polsce. Ale misja Wolnej Europy trwa. Stacja ma siedzibę w Pradze, blisko tysiąc dziennikarzy nadaje w 28 językach do 20 krajów, dla których ta radiostacja pozostaje jedynym źródłem wolnego słowa. 

 

Powrót do spisu treści