MARCIN LIBICKI - Członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia

Marcin Wojciech Libicki
(ur. 2 lutego 1939 w Poznaniu)
- polityk, historyk sztuki

Wnuk Stanisława Libickiego - prezesa Towarzystwa Kredytowego w Warszawie, działacza narodowego, zesłańca z 1905, komandora orderu Polonia Restituta. Syn Janusza Libickiego - prawnika, zastępcy profesora Uniwersytetu Poznańskiego, zamordowanego w Katyniu. Ukończył studia w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. W latach 1961-1966 był pracownikiem naukowym UAM. Na początku lat 80. zakładał „Solidarność” Rolników Indywidualnych w województwie poznańskim.

Po 1989 r. działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym (do 2001 r.), następnie w Przymierzu Prawicy (do 2002 r.) oraz w Prawie i Sprawiedliwości. Trzykrotnie był wybierany na posła na Sejm, w 1991 r. z listy Wyborczej Akcji Katolickiej, w 1997 r. z listy Akcji Wyborczej „Solidarność” i w 2001 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu poznańskim. W 2004 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego w województwie wielkopolskim.

9 kwietnia 2009 r. opuścił Prawo i Sprawiedliwość na znak protestu wobec decyzji komitetu politycznego tej partii o skreśleniu go z wielkopolskiej listy PiS w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego (formalnie przestał być członkiem partii 14 lipca 2010 r.). Nie ubiegał się ostatecznie o ponowny wybór do Parlamentu Europejskiego. Następnie działacz ugrupowania "Polska Plus", wspierał też partię "Polska Jest Najważniejsza".

Kawaler maltański. Członek honorowy Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Członek-korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Autor i współautor książek: „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce”, „Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu” (obie książki wspólnie z Piotrem Libickim), „Poznań. Przewodnik” oraz „Poznań-Warszawa-Strasbourg. Wystąpienia parlamentarne Marcina Libickiego 1997-2001” (ze wstępem Konrada Szymańskiego). Redaktor wielu opracowań historycznych.

Jego wuj, Franiszek Strzałko, był pracownikiem Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium. On sam dostarczał Rozgłośni i jej dziennikarzom wiadomości o sytuacji w PRL.

Ojciec Jana Filipa Libickiego (senatora RP) i Piotra Libickiego.

Mieszka w Radzewicach, w województwie wielkopolskim.
 

Powrót do spisu treści

Powrót do strony głównej